TIZENHÁROM ÉV TAPASZTALATÁT ADJUK ÁT NEKED, pontosabban azoknak, akik tervezik, hogy településükön veszélyes- és/vagy elektronikai hulladékgyűjtést szerveznek. Ilyen útmutató még nem készült az országban, ezért nagyon értékes lehet mindazok számára, akik érintettek.
KIKNEK SZÓL: veszélyes- és/vagy elektronikai hulladékgyűjtést szervezni tervezőknek, ILLETVE: azoknak, akik hulladékot szoktak ezeken leadni (ha érteni akarod, mit, miért, hogyan kell/érdemes csinálni ezeken).
KÉRÉSÜNK: ha Téged nem is érint a dolog, de ismersz olyanokat, akiket igen, kérlek, továbbítsad neki e cikk linkjét (http://bit.ly/vhgy-dke-vezercikk), vagy egyszerűen csak a honlap linkjét: http://veszelyeshulladekgyujtes.dke.hu/
TAPASZTALATUNK, amit most átadunk: a Dorogi Környezetvédelmi Egyesület 2000-2013 között 25 db veszélyes- és elektronikai hulladékgyűjtést szervezett Dorogon – félévente, tavasszal és ősszel (szigorúan szombatonként 🙂. Kezdetben, 60 fő adott le az 5 gyűjtőponton mintegy 800 kg hulladékot. Rá 8-10 évre, 400-500 ember adott le gyűjtésenként 8000-13 000 kg veszélyes- és elektronikai hulladékot…
HONLAPUNK, E KIADVÁNYUNK, kéttucatnyi gyűjtésünk képenként kommentált cikkei bemutatják, 13 év tapasztalatát, kifejezetten a céllal, hogy kialakult módszereinket (fortélyokat/tudnivalókat) megosszuk, ÁTADJUK, azoknak civil szervezeteknek, önkormányzatoknak, gyűjtés-szervezésért felelős embereknek, akik ilyen gyűjtéseket szeretnének szervezni. Nagy munka volt 25 gyűjtés tapasztalatait összefoglalni, honlaposítani, úgy, hogy azt mások is hasznosítani tudják.
VESZÉLYES- és ELEKTRONIKAI HULLADÉKGYŰJTÉS SZERVEZÉS ABC-JE – HONLAP, KIADVÁNY, LETÖLTÉSEK, FELIRATOZOTT FILM, minden, ami kell…
Az „OKTATÓVIDEÓ – VESZÉLYES- és ELEKTRONIKAI HULLADÉKGYŰJTÉS SZERVEZÉSE – hogy csináljuk” c. 25 perces videó folyamatában mutat be egy gyűjtést – úgy, hogy közben percenként több képaláírás segítségével magyarázzuk el, mi, miért, hogyan történik. (A feliratokat egy word-dokumentumba rendezve – INNEN – le is töltheted.)
A VESZÉLYES ÉS ELEKTRONIKAI HULLADÉKGYŰJTÉS CIKKEK KOMMENTÁROKKAL listában 30 db cikket találsz. Ezekben, képekben kommentárokkal mutatjuk be gyűjtésről-gyűjtésre, képről-képre, azokat a fortélyokat, tapasztalatokat, módszereket, melyek több mint 10 év 25 gyűjtésének folyamán kristályosodtak ki.
A KIADVÁNY (A lakossági veszélyes- és elektronikai hulladékgyűjtés SZERVEZÉS ABC-je) pedig ABC-sorrendben veszi sorra azokat a tudnivalókat, tanácsokat, problémákat és megoldásokat, amelyekkel megismerkedni szerintünk nélkülözhetetlen egy sikeres lakossági veszélyes- és elektronikai hulladékgyűjtés megszervezéséhez.
LINK-TÁR – sorrendbe tesszük Neked a fontosabb linkeket
„SZÍNKÓD” A KIADVÁNYHOZ
A sárga színnel jelölt cellák tartalmazzák a veszélyes- és elektronikai hulladék-gyűjtés (VEHGY) szervezésére/megvalósítására vonatkozó – tapasztalatainkból merített – tanácsokat, fortély-leírásokat.
A piros színnel jelölt időpont-megjelölések (pl.: 11:38) az „OKTATÓVIDEÓ – VESZÉLYES- és ELEKTRONIKAI HULLADÉKGYŰJTÉS SZERVEZÉSE – hogy csináljuk” c. videón (https://www.youtube.com/watch?v=341v2NXkcqg) belüli tartalomhoz, címszóhoz kapcsolódó adott részlet kezdési időpontjára utalnak…
A Zöld színnel jelölt cellák az „OKTATÓVIDEÓ – VESZÉLYES- és ELEKTRONIKAI HULLADÉKGYŰJTÉS SZERVEZÉSE – hogy csináljuk” c. videónkban lévő FELIRATOK szövegei. Itt jelezzük azt is (ahol pl. 12:08 = a videóban, 12 perc 08 másodpercnél), a videón belül, pontosan, hol található a felirat – ahol a hozzá kapcsolódó videórészt is megnézheted J
(A videó feliratait időrendi sorrendben megtalálod e kiadvány végén, illetve letöltheted erről a linkről: http://bit.ly/feliratok-veszhgy-oktatovideoe)
A honlap a Norvég Civil Támogatási Alap projekttámogatásának jóvoltából jöhetett létre.
Forrás: Dorogi Környezetvédelmi Egyesület