Uniós pályázatok: gyökeres változásokról döntött a kormány

A GINOP és GINOP Plusz pályázatok feltételei több ponton is enyhültek, hogy a hazai kis- és középvállalkozások megtarthassák a korábban elnyert uniós támogatásokat. A módosítások a növekedési elvárások csökkentésére és az eredményességi vizsgálatok rugalmasabbá tételére koncentrálnak – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a GINOP Plusz Irányító Hatóság áprilisban több ponton is módosította a GINOP és GINOP Plusz programok pályázati feltételeit, elsősorban a 2021–2022-ben támogatást nyert mintegy 3 ezer mikro-, kis- és középvállalkozás (kkv) számára. A változtatások célja, hogy a kedvezőtlen gazdasági környezet – különösen az infláció, az energiaválság és a növekedési ütem lassulása – miatt ne veszítsék el jogosultságukat azok a cégek, amelyek objektív okokból nem tudják teljesíteni az eredeti növekedési elvárásokat.

Az új szabályozás a minisztérium szerint akár 210 milliárd forint támogatás megtartását is lehetővé teheti az érintett vállalkozások számára.

A legfontosabb módosítás, hogy az eredményességvizsgálat időpontját kitolták: mostantól nem kizárólag a projekt befejezését követő első lezárt üzleti év alapján történik az értékelés, hanem a második év adatai is figyelembe vehetők, és a két év közül automatikusan a kedvezőbb mutató számít. Emellett a cégek teljesítményét nem a pályázat kiírásakor feltételezett GDP-növekedéshez viszonyítják, hanem a tényleges, utólagos GDP-adatokhoz, így csökken annak kockázata, hogy irreálisan magas elvárásokat kelljen teljesíteniük.

A növekedési elvárásokat is mérsékelték. A technológiaváltást és zöld átállást támogató felhívások esetén a vállalkozásoknak mostantól elég a GDP-növekedés másfélszeresét elérniük a korábbi kétszeres cél helyett, míg a Magyar Multi Programban ez a követelmény a GDP háromszorosáról kétszeresre csökkent. A cél ezzel is az, hogy több vállalkozás maradhasson a támogatási rendszerben, még akkor is, ha a jelenlegi gazdasági környezetben a növekedés visszafogottabb.

A könnyítések a következő felhívásokat érintik:

  • GINOP–1.2.16–22, GINOP Plusz–1.1.2–21,
  • GINOP Plusz–1.2.1–21,
  • GINOP Plusz–1.2.3–21,
  • valamint GINOP Plusz–1.3.1–21.

A módosított feltételek már elérhetők az érintett pályázatok dokumentumaiban a www.palyazat.gov.hu portálon.

Forrás: https://www.portfolio.hu/


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.